КАКВИ ВЪЛШЕБСТВА МОЖЕ ДА ПРАВИ 3D ПРИНТЕРЪТ, КАК СЕ СЪЗДАВА 3D МОДЕЛЪТ ЗА ПРИНТИРАНЕ И КАКВО Е ТРИИЗМЕРЕН ДИЗАЙН, бяха част от най-интересните демонстрации, които двама учители направиха по време на Първия фестивал на науката и изкуствата, който се проведе в събота във Велико Търново. Идеята за големия детски празник беше на търновеца Владимир Стефанов и неговия колега Йордан Хаджиев.
Няколко часа продължи фестивалът, в който малките търновски изобретатели се забавляваха с физични и химични опити, наблюдаваха как се снима предмет, за да бъде след това принтиран на триизмерен принтер, какви са материалите. Децата имаха възможност да работят с триизмерна писалка, с пирограф, с който чертаеха фигури и предмети в реално време, рисуваха.
ВЛАДИМИР СТЕФАНОВ Е ПЪРВИЯТ ТЪРНОВСКИ УЧИТЕЛ, КОЙТО РАБОТИ В ПРОГРАМАТА „ЗАЕДНО В ЧАС“. Като част от екипа на тази иновативна програма, той работи в софийското село Чавдар. Мандатът му като преподавател по „Заедно в час” вече е изтекъл и той е решил да остане във Велико Търново, за да работи именно по идеите за внедряване на нови и модерни технологии в образованието.
„Използвал съм тези технологии като учител по програмата и съм категоричен, че за децата не представлява никакъв проблем да ги приемат и да ги използват. Затова съм решил, че ще остана да работя в родния си град и ще се опитам да направя технологиите достъпни за повече деца”, категоричен е Владимир. Двамата с Йордан Хаджиев се оказали част от педагогическата общност, създадена около програмата „Заедно в час”.
Владимир Стефанов е възпитаник на Природо-математическата гимназия „Васил Друмев“въвВелико Търново, където е учил математика и английски език. След това завършва социална педагогика в Пловдивския университет.