Skip to main content

ПрограмаЕвропа за гражданите за периода 2014-2020г., е важен инструмент, чиято цел е 500-те милиона жители на Европейския съюз да получат поактивна роля в развитието на ЕС. Чрез финансиране на схеми и дейности, в които гражданите могат да участват, програмата популяризира общата история и споделените ценности на Европа и насърчава чувството на ангажираност по отношение на развитието на ЕС.

За програмаЕвропа за гражданитеще бъде разпределен бюджет в размер на 185 468 000 евро за периода 2014 — 2020 г.

Общите цели на програмата са следните:

  • Да допринесе за разбирането на гражданите за ЕС, за неговата история и неговото многообразие;
  • Да насърчава европейското гражданство и да подобрява условията за гражданско и демократично участие на ниво ЕС.

Годишни приоритети на програматаЕвропа за гражданите

  • Равен достъп

ПрограмаЕвропа за гражданитетрябва да бъде достъпна за всички европейски граждани, без никаква форма на дискриминация, основаваща се на пол, раса или етнически произход, религия или убеждения, увреждане, възраст и сексуална ориентация.

  • Транснационално и местно измерение

Европейското гражданство може да се усети найдобре в среда, която надхвърля националното измерение. Темата на проекта може да бъде транснационална, ако се потърси решение на даден въпрос от европейска гледна точка или се сравнят по критичен начин различни национални гледни точки.

  • Междукултурен диалог

ПрограмаЕвропа за гражданитеработи за сближаване на европейски граждани от различни националности и говорещи различни езици, като им предоставя възможност да участват в общи дейности. Участието в такъв проект следва да доведе до подобро разбиране за богатството на културната и езиковата среда в Европа.

  • Доброволческата дейностизраз на активното европейско гражданство

Доброволческата дейност е съществен елемент от активната гражданска позиция: отдавайки от своето време в полза на другите, доброволците служат на своята общност и имат активна обществена роля. В рамките на настоящата програма се отделя особено внимание на насърчаването на доброволческата дейност.

Структура на програмаЕвропа за гражданитеи видове безвъзмездни средства

Програмата се изпълнява по две направления и едно хоризонтално действие:

  • Направление 1: : постигане на подобро разбиране за миналото, общата история, общите ценности и целта на Съюза.
  • Направление 2: Демократична ангажираност и гражданско участие: насърчаване на участието на гражданите в демократичния процес и гражданското общество на ниво ЕС.

Мерките по това направление са следните:

Крайни срокове за подаване на заявленията

Направление 1. Европейска памет за миналото1 март 2016

Направление 2. Демократична ангажираност и гражданско участие

Мярка Побратимяване на градове 1 март 2016, 1 септември 2016

Мярка Мрежи от градове1 март 2016, 1 септември 2016

Мярка Проекти на гражданското общество1 март 2016

Бюджет на програмата

Програмата разполага с общ бюджет в размер на 185 468 000 евро за седемгодишния период (2014 — 2020 г.) и се финансира по бюджетен ред 16 02 01 от бюджета на Съюза.

Процедура за подаване на заявления

Стъпка 1: Регистрация на организациите

За да подадат заявление, заявителите и всички организации, които ще участват в проекта, трябва да впишат своя идентификационен код на участника във формуляра на заявлението.

  • Формуляр за правен субект
  • Формуляр за финансова идентификация

Стъпка 2: Създаване и попълване на електронния формуляр за заявления eForm

  • Попълване на формуляр и мерки: клетвена декларация.
  • За да бъде подадено успешно дадено заявление, то ТРЯБВА да съдържа номера на подаване,  който се регистрира автоматично при неговото подаване.

Важно: Заявления, подадени на хартиен носител по пощата, по факс или по електронна поща НЯМА да бъдат приемани за разглеждане.

Процедура за подбор

Отпускането на безвъзмездни средства от Европейския съюз се извършва в съответствие с принципите на прозрачност, равно третиране и недискриминация.

  • Критерии за допустимост за всички направления

Заявителите и партньорите трябва да са публични органи или организации с нестопанска цел, имащи правосубектност и установени в една от държавите, участващи в програмата. Трябва да участва наймалко една държавачленка на ЕС

More information in the Programme Guide or – eacea.ec.europa.eu/europe-for-citizens/strands/democratic-engagement-and-civic-participation_en