Днес Европейската комисия предложи насоки, които ще дадат възможност на стажантите да придобиват висококачествен трудов опит при безопасни и справедливи условия и така да повишават щансовете си да намерят добра работа. В предложението за препоръка на Съвета относно рамка за качество на стажовете по-специално ще бъдат призовани страните членки да гарантират, че националното право или практики са съобразени с принципите, изложени в насоките, и да адаптират законодателството си при необходимост. Стажовете са основен елемент на гаранцията за младежта, предложена от Европейската комисия през декември 2012 г. и приета от Съвета на министрите на ЕС през април 2013 г. В момента една трета от стажовете не отговарят на стандартите, що се отнася до условия на труд или учебно съдържание, показва проучване „Евробарометър“ (IP/13/1161). Много от тези непокриващи стандартите стажове се използват от работодатели за заместване на служители, изпълняващи задачи от по-ниско ниво.
„Стажовете са изключително важни с оглед на подобряването на пригодността за заетост на младите хора и на гарантирането на гладък преход от училище към работа. Неприемливо е, че някои стажанти в момента биват експлоатирани като безплатна или евтина работна ръка. Страните членки трябва да гарантират, че стажантите получават обучение и опит, които са им от полза за намирането на работа. Тези предложени насоки ще дадат възможност на стажантите да придобиват висококачествен трудов опит при добри условия на труд“, заяви европейският комисар в областта на заетостта, социалните въпроси и социалното приобщаване Ласло Андор.
С насоките ще се засили прозрачността по отношение на условията на стажовете, например като се изисква стажовете да се основават на писмен договор. Този договор трябва да обхваща учебното съдържание (образователни цели, надзор) и условията на труд (ограничена продължителност, работно време, ясни указания дали на стажантите ще се плаща или ще бъдат компенсирани по друг начин и дали ще имат право на социално осигуряване). От организациите, предлагащи стажове, ще бъде поискано да посочват в обявите за свободни места дали стажът е платен.
Чрез определянето на общи стандарти за качество на стажовете, приемането на рамката за качество на стажовете ще подпомогне изпълнението на схемите за гаранция за младежта от страните членки. То също така ще насърчи повече транснационални стажове и ще подпомогне включването на стажовете в обхвата на EURES, както бе поискано от Европейския съвет в неговите заключения от юни 2012 г.
Предложената рамка не обхваща стажовете, които са част от университетско обучение или тези, които са задължителни за придобиването на дадена професия.