Skip to main content

ЛЕТНИ АКАДЕМИИ ЗА ДЕЦА ОТ IV ДО IX КЛАС БЕЗ АНАЛОГИЯ НА БАЛКАНИТЕ ВЕЧЕ ТРЕТА ГОДИНА УСПЕШНО РАЗВИВА В МАЛКОТО СЕЛЦЕ ДРЕНТА 29-годишният Явор Киряков.

През последните два месеца в читалище „Просвета“, в населеното място в Еленския балкан, се учат около 200 българчета,  от цялата страна и  както и родени в ЮАР, Германия, Париж, Калифорния, Ню Йорк.

На роботика, физика, биология, математика и други науки ги обучават не просто педагози, а едни от най-добрите професионалисти, инженери и преподаватели от престижните български университети.

Децата кандидатстват за Лятната академия като за висше учебно заведение от международен ранг – сами си пишат мотивационните писма, а фондацията „Университет за деца“, на която Явор е управител, одобрява кандидатурите им.

Малчуганите идват в Дрента без своите родители, тъй като идеята е  – освен познания по съответните природни науки  – те да придобият основни умения в живота –  например –  да бъдат самостоятелни. 

 Обучението прилича на летен университет, тъй като в него се набляга здраво на науките. Ученици и преподаватели са настанени в местно хотелче, хранят се на кетъринг, а учебните им занимания са сутрин от 9.30 до 12.30 и следобед от 14.30 до 17.30.

След вечерята, която е в 19.30, децата отново имат занимания, които най-често преминават под формата на дискусии на тема „Как виждам бъдещето си като физик, химик“ .

Явор,  преди девет години, заедно със семейството си, си  купува малка къщичка в селото и постепенно започва да развива мечтата си – да се занимава с  алтернативни форми на образование.

Явор в момента е преподавател по информационни технологии в столично училище. Работи с тийнейджъри от 9-и до 11-и клас и казва, че е намерил призванието си да бъде учител, да се занимава с доброволчество, с гражданско образование и различни социални каузи. Бил е помощник-директор в частно учебно заведение и дълго време администратор в образованието, но учителството е негова сбъдната мечта. Завършил е 12-и клас в Охайо, където живял една година в семейство с  шест деца. Въпреки че бил приет в един от най-престижните частни университети в Америка, младият мъж предпочел да се върне в България, където се дипломирал по политически науки и икономика в Американския университет в Благоевград. После завършил магистратура в Лондон.
„Това, което преобърна представите ми за гражданско общество, гражданско образование и доброволчество, бе на пръв поглед съвсем обикновена случка. На третата седмица от престоя ми в Америка през един уикенд новите ми приятели ме поканиха с тях. Мислех, че ще ходим на мол или на кино, а ни е отидохме… да боядисваме оградата на един старчески дом. Освен че свършихме прекрасна работа, за няколко часа истински се забавлявахме. Бабите ни опекоха курабийки, а децата, които бяха с нас, видяха нагледно как хората си помогнаха като общество за нещо елементарно, но много важно“, разказва младият мъж. Той е убеден, че така се прави доброволчеството – личният пример е много важен за децата, но с тях трябва системна работа, а не просто кампанийно да се правят дарителски акции. Това е философията на Явор,  която младият човек следва в многобройните си начинания.