Skip to main content

Коефициентът на заетост на ЕС за хора от 20 до 64 години се е увеличил с 0.9 процентни пункта през годината до третото тримесечие на 2015 г., достигайки 70.6%, в зависимост от 2015 зимното издание на заетостта и социалното положение – зимното тримесечие. Подобрението се споделя от повечето държави-членки, Естония, Латвия, Унгария и Испания са записали най-големите увеличения.
Трудова заетост и икономическа активност продължават да се увеличават в рамките на ЕС, във всички групи от населението и най-вече за по-възрастните работници (55 59 години). През третото тримесечие на 2015 г., общият процент на заетост в ЕС е достигнала нивото си отпреди кризата, въпреки че напредъкът е неравномерно разпределен между държавите-членки. В допълнение, безработицата продължава да отслабва, а делът на продължително безработните лица в общата безработица е леко намалял.

Отчетът потвърждава, че през годината до третото тримесечие, когато бе отчетен във всички сектори с изключение на селското стопанство и строителството. Въпреки това, ръстът на заетост в ЕС през третото тримесечие на 2015 г. се дължи главно на сектора на услугите. Ръстът на заетостта се дължи на двете постоянни и пълно работно време договори, макар и по-малко, отколкото през 2014 г. Броят на заетите лица с постоянен договор е нараснал с около 1,5 милиона през годината до третото тримесечие на 2015 г., докато временните договори са нараснали с около 930 хиляди и броят на самостоятелно заетите е намалял с 330 хиляди. Броят на работещите на пълно работно време се увеличава с около 1,5 милиона, докато броят на работещите на непълно работно време се увеличава с около 600 хиляди души.

Повече информация: тук.