Skip to main content
От 1 юли 2017 г. Естония председателства  Съвета на Европейския съюз –  за първи път след като страната се присъедини към ЕС, през 2004 г. Това е първата държава от новото трио – съставено от Естония, България и Австрия.
Естония  заема за първи път  ротационното председателство. Под мотото "Единство чрез равновесие" –  естонското председателство ще се съсредоточи върху открита и новаторска европейска икономика, сигурна Европа, цифрова Европа и свободно движение на данни, както и приобщаваща и устойчива Европа.
В областта на младежта председателството ще се съсредоточи върху три приоритетни теми:
  • Бъдещето на младите хора и младежката област в ЕС. Въпросът как по-добрата подкрепа и ангажиране на младите хора ще бъде от голямо значение за сегашната политическа програма на ЕС. Даден е  старт на дискусии по следващата стратегия на ЕС за младежта  -за периода след 2018 г.
В сътрудничество с трите партньорски държави: България и Австрия, Европейския младежки форум и Европейската комисия Председателството има за цел да се съсредоточи върху участието на младите хора в разработването на следващата стратегия на ЕС за младежта, в рамките на шестия цикъл на структурирания диалог, под мотото: "Младежта в Европа: какво следва?". Очаква се следващият цикъл да продължи да подобрява процеса на диалог между младите хора и политиците.
  • Интелигентна работа с младежта, пряко свързана с фокуса върху цифровите решения на Естонското председателство и с националната стратегия за умна младежка работа, приета през декември 2016 г. в Естония. Работата се основава  на интензивни срещи  и дискусии в международната експертна група по рисковете и възможностите за цифровизация и политиките за младежта. Председателството има за цел да въведе термина и концепцията за интелигентна работа с младежта на европейско равнище и да изготви заключения на Съвета относно интелигентната работа с младежта.
  •  Младежката доброволческа дейност – един от крайъгълните камъни на европейското младежко поле.

Европейската комисия наскоро публикува проучване относно въздействието на транснационалното доброволчество чрез програмата на Европейската доброволческа служба. 

Освен това на 30 май Европейската комисия публикува предложението за регламентиране на Корпуса на европейската солидарност, чиято цел е да засили ангажираността на младите хора и организациите в дейностите за солидарност като средство за укрепване на сближаването и солидарността в Европа.

Председателството признава високия политически приоритет на тази законодателна инициатива и изцяло се ангажира да продължи по време на естонското председателство този документ.

Научете повече: https://www.eu2017.ee