Експерти от Центъра за развитие на човешките ресурси представиха възможностите по програмите „Еразъм+“ и „Европейски корпус за солидарност“, както и съпътстващите дейности eTwinning, Europass, Euroguidance, NAVET, Eurydice и Eurodesk, в рамките на Панаир на уменията „От знание към умение – от Плевен към успеха!“ Инициативата, проведена на 22-23 май 2025 г., беше организирана от Община Плевен, в партньорство с професионалните гимназии в града и с подкрепата на ЦРЧР.
Г-жа Елина Димитрова – зам.-кмет на Община Плевен, даде официален старт на събитието, а началото на дискусиите поставиха експертите от ЦРЧР с презентация на тема „Европейски възможности за учене и работа – програма „Еразъм+“ и Европейски корпус за солидарност“ и споделяне на опит между присъстващите. Пред директори, учители и ученици те разясниха в детайли как могат да се включат в европейски образователни проекти, възможностите за мобилност, професионално образование и кариерно развитие, както и начините за участие в доброволчески инициативи. Обърнато бе специално внимание на ползите от участието в международни дейности – не само за повишаване на квалификацията и разширяване на хоризонтите, но и за изграждане на ценни умения като езикова компетентност, адаптивност и работа в екип.
Участниците научиха какви стъпки трябва да предприемат, за да кандидатстват по програмите „Еразъм+“ и „Европейски корпус за солидарност“, както в качеството си на индивидуални участници, така и като представители на образователни институции. Подробно бяха презентирани и съпътстващите дейности eTwinning, Europass, Euroguidance, NAVET, Eurydice и Eurodesk, администрирани от ЦРЧР, които подпомагат кариерното развитие, признаването на умения и компетенции, както и обмяната на опит с международни партньори. Бяха представени и добри практики от реализирани ученически мобилности, които демонстрират как участието в международни проекти подпомага образованието и обучението, професионалното и личностното израстване. Участниците от детските градини проявиха интерес към възможностите за кандидатстване по КД1 и КД2 на Програмата, условията за получаване на знак за качество по Програма „Европейски корпус за солидарност“, както и за възможностите, които предоставят съпътстващите дейности по Програма „Еразъм+“.
ЦРЧР се включи и с информационен щанд в рамките на Панаира на уменията, на който експертите от центъра предоставяха информация за възможностите за професионално обучение, валидиране на умения, повишаване на квалификацията и кариерното развитие. Специален акцент бе поставен върху възможностите за мобилност, които се предлагат в рамките на програма „Еразъм+“. Експертите информираха посетителите за различните форми на участие в международни обучения и обмяна на опит, достъпни както за ученици и студенти, така и за преподаватели, обучители и представители на професионални организации.
Участието на ЦРЧР в Панаира на уменията затвърди ангажимента на центъра да бъде надежден партньор в процеса на учене през целия живот и да подкрепя личностното и професионалното развитие на всеки гражданин.