Европейската младежка фондация (ЕМФ) е фонд, създаден от Съвета на Европа, за да се осигури финансова подкрепа за европейските младежки дейности. Тя има за цел да насърчи сътрудничеството между младите хора в Европа чрез предоставяне на финансова подкрепа на младежките дейности. Отнася се до дейности, които служат за популяризирането на мира, разбирателството и сътрудничеството в духа на зачитане на човешките права, демокрацията, толерантността и солидарността.
ЕМФ осигурява финансова подкрепа за следните видове дейност, предприета от младежки неправителствени организации или мрежи, или от други неправителствени организации, включени в областта на младежката дейност, свързана с младежките политики и работа на Съвета на Европа:
· образователни, социални, културни и хуманитарни дейности от европейски характер
· дейности, насочени към укрепване на мира и сътрудничеството в Европа
· дейности, предназначени за насърчаване на по-тясно сътрудничество и по-добро разбирателство сред младите хора в Европа, по-специално чрез развитие на обмена на информация
· дейности, предназначени да стимулират взаимна помощ в Европа и в развиващите се страни, за културни, образователни и социални цели
· проучвания, изследвания и документация върху младежките въпроси.
ЕМФ може да подкрепи следните дейности:
A. Международна дейност – включваща срещи на млади хора или младежки лидери в Европа, с цел насърчаване на участието и междукултурното обучение. ЕМФ ще покрива две трети от общите разходи. Максимална помощ: 20,000.
B. Годишен план за работа – включващ поредица от дейности за следваща година (и), международната дейност, пилотни дейности, а също и публикации (включително уеб програмиране). Тези дейности ще бъдат част от и ще подкрепят стратегията или плана за действие на вашата НПО за следващите години. Максимална помощ: 50,000.
В. Структурна помощ – Европейската младежка фондация може, на годишна база, да отпусне финансиране на международни неправителствени младежки организации или мрежи за покриване на част от общите административни разходи, свързани с изпълнение на техните дейности на европейско равнище. Максимална годишна помощ: 25,000.
D. Еднократна структурна помощ – Фондацията може да допринесе и за административните разходи на регионалните мрежи, с цел подпомагането им за създаване на европейска структура. Максимална еднократна помощ: 10000.
E. Пилотна дейност – интервенция, отнасяща се до специфично обществено предизвикателство, свързано с местния контекст, в който то се провежда. Максимална помощ: 10000.
Кандидатите трябва да представляват или международна неправителствена младежка организация или мрежа, национална или местна неправителствена младежка организация или мрежа, или неправителствени структури, участващи в младежка дейност, от държавите-членки на Съвета на Европа.
Крайни срокове:
1 Октомври 2014 за:
– Международни дейности, които се провеждат между 1 април и 31 декември 2015
– Работни планове за 2015
– Еднократни структурни субсидии за 2015 г. (регионална мрежа)
1 Октомври 2015 за:
– Структурна помощ за 2016-2017 (международни неправителствени организации / мрежи)
Няма фиксирани крайни срокове за подаване на заявления за пилотен проект, които може да се подават най-малко три месеца преди началото на дейността с цел да се даде възможност за правилна оценка.