Европейска столица на младежта е инициатива на Европейския младежки форум, която стартира през 2009 г. Това е титла, която се присъжда на европейски град за период от една година. Основното предимство на титлата е, че тя дава шанс на града да покаже своите културни и исторически ценности през призмата на младежкия поглед. Европейската младежка столица присъства във всички европейски и национални медии със своята програма, кандитура и дейности, което неминуемо води до повишенa популярност за града.
Варна надгражда опита си от предходни години и заявява сериозната си амбиция да бъде припозната като основен фактор в определянето на бъдещи общо-Европейски младежки политики. По време на годишната среща на Младежкия форум за партньорство с местната власт младежките организации от града ни заявиха отново своята воля да се включат и тази година в надпреварата за спечелване на титлата за 2017г.
ЗАЩО СЕ КАНДИДАТИРАМЕ
-За да направим града и себе си различни
-За да направим Варна място за срещи на млади хора от цяла Европа, споделящи общи мечти и ценности
-За да докажем, че Варна е „млада”, с отговорността да даде инициативата на младите да създават за онези, които ще порастнат
-За да покажем на младите хора на Варна, че могат да останат тук
-За да поставим Варна на Европейската карта на младите хора, като насърчим прилагането на Хартата на Съвета на Европа за участие на младите хора в живота на общините и регионите чрез реализиране на нови идеи и иновационни проекти в областта на образованието, младежта и културата, което да положи основите на активно участие на младите хора в обществото и представи примери за добри практики на други европейски общини
-За да развием нови идеи и иновативни практики, които ще насърчават включването на младите хора в местното управление, за да споделят добър опит с други европейски общини.
Подготвянето на кандидатурата на Варна за Европейска младежка столица 2017 се осъществява от сборен екип от:
-служители на Община Варна – Дирекция „Образование, младежки дейности и спорт”, отдел „Младежки дейности”
-представители на неправителствения младежки сектор в града
Екипът е отворен към младежкия сектор и цели да обхване и събуди енергията на всички хора, които живеят не само на територията на общината, но и в цялата страна. Защото индикатор за успех е да се достигне до максимален брой млади хора, до всяка една общност, които да станат част от реализацията на идеята.
Във времена, в които България е на последно място Европейския съюз по редица показатели, Варна заявява пред Европа, че има с какво да допринесе за развитието на Европейската идея. Чрез прогресивно мисленe и поставяне на младите като основен приоритет за бъдещо развитие и успех. Защото успеха на Варна в това начинание означава и успех на Европа. В цяла Европа се говори за младите като за загубеното поколение. Поколение, живеещо в икономическа и социална криза, без перспектива и с ограничени възможности за професионална изява и неясно бъдещe.
Там, където другите виждат едно загубено поколение, Варна вижда възможности и потенциал, чрез активизиране и припознаване на социалните иновации, насочени към младите. Това е и основният акцент на кандидатурата на Варна за Европейска младежка столица за 2017. Именно младите носят духа на бъдещето и промяната и са двигател на прогреса. Живеем във време на социални медии и засилена необходимост от социални иновации.
Варна има добри практики в активното насърчаване на младежите и младежките организации и като вече утвърдил се младежки център в страната, да сподели за опита си и на Европейско ниво. Освен опит, градът има визията и амбицията да поведе Европа в преосмислянето на жизненоважната ролята на младите през XXI век за развитието на нашето общество.
Варненската кандидатура е национална кауза, която цели Варна и България да сподели с Европа младежката си енергия, своята визия за бъдещето на Европа, и богатите културни и исторически ценности, решенията, които предлага за проблемите на младежите. Тази кандидатура сама по себе си дава много позитиви. Насърчава младежта на Варна да вземе все повече участие в изграждането на бъдещето на града. Приза Европейска младежка столица дава тази уникална възможност за междусекторно сътрудничество с младежките. Възможност и за участието на младите хора във вземането на решения. Успоредно с това доближава общинската администрация и политиката, както и планираните промени за развитието на града по-близо до младежите. България има нужда да преосмисли бъдещето си, има нужда от социални иновации. България има нужда да погледне през призмата на социалното предприемачество, силния акцент върху младите: те са носителите на промяната и инвестицията в бъдещето на всяко едно общество или държава. Варна може и трябва да се превърне в център и събирателен пункт за иновации, които позволяват креативност, неформално и алтернативно мислене. Мястото, където много от правила може да бъдaт преразгледани и редефинирани.
До момента Евро столици на младежта са били Ротердам, Холандия (2009), Торино, Италия (2010), Антверпен, Белгия (2011), Брага, Португалия (2012), Марибор, Словения (2013), Солун, Гърция (2014) и Клуж Напока, Румъния за 2015. За 2016 е избран град Ганджа в Азербайджан.
В конкурсите за определяне на столицата за 2015 и 2016 година Община Варна участва и достигна и двата пъти до финалния кръг, където кандидатурата беше оценена много високо. През ноември 2014 ще бъде избрана Европейската младежка столица за 2017 година.
Кандидатът трябва да представи рамката на програмата и предвидените дейности за 2017 година, подчертавайки европейското измерение и връзка с европейските политики за младежта като участие, неформално образование, младежка заетост, социално приобщаване, доброволчество, международното младежко сътрудничество, културно многообразие и интеграция.
При кандидатстването ни през 2013г. по време на първия етап Варна се справи с конкуренцията на градове като Ла Коруня (Испания), Гран Канария (Испания), Коня (Турция), Лимасол (Кипър) и Пловдив (България) и премина на втория кръг. Там кандидатурата на Варна беше избрана за финалист заедно с тези на Бадахос (Испания), Галуей (Ирландия), Ганджа (Азербайджан), Ла Лагуна (Испания) и Вилнюс (Литва). Тези градове продължиха да се конкурират за получаване на титлата, като представиха програма с културни, социални и политически събития, свързани с младежта.
Изборът на Европейска младежка столица 2016 се обяви на Генералната асамблея на Европейския младежки форум на 21 ноември 2013 година в Солун, Гърция. С незначителна преднина пред Варна за Европейска младежка столица 2016 бе избран гр. Ганджа (Азербайджан).